Leczenie depresji online

Depresja – pomoc online

Pomoc online pacjentom z depresją jest już możliwa, dzięki nowym regulacjom prawnym, od 2015 roku. Co najmniej połowa osób ciepiących na depresję to pacjenci z depresją nawracającą. W USA i Europie już pod dwóch czy trzech epizodach depresyjnych zaleca się stałe leczenie. Profilaktyka nawrotów depresji polega na przyjmowaniu leków przeciwdepresyjnych w dawkach podtrzymujących lub stałe leczenie stabilizatorami nastroju.

Taka terapia znacznie obniża ryzyko nawrotu depresji. Leki przeciwdepresyjne stosuje się zazwyczaj u pacjentów z Chorobą Afektywna Jednobiegunową CHAJ czyli depresja nawracającą. W przypadku diagnozy Choroby Afektywnej Dwubiegunowej czyli CHAD zazwyczaj zaleca się leczenie stabilizatorami nastroju. Za najskuteczniejsze uważa się sole Litu, następnie często psychiatrzy zalecają Kwas walproinowy, Karbamazepinę, Lamotryginę, nowe neuroleptyki jak Olanzapina, Kwetiapina, Aripiprazol. Uważa się, że jeden stabilizator zapobiega nawrotom epizodów afektywnych u ok. 40 do 60% pacjentów. Za normę uważa się stosowanie dwóch, trzech a nawet czterech stabilizatorów nastroju.

Taka terapia wymusza stałe kontakty pacjenta z lekarzem psychiatrą. Nawet w przypadkach dobrych, wieloletnich remisji, bez zauważalnych objawów choroby, pacjent musi kontaktować się z lekarzem minimum co cztery miesiące. Gdy uzyskamy dobrą poprawę i wycofanie się objawów depresji, leczenie jest ustalone i dobrze tolerowane, możemy zaoszczędzić sporo czasu i pieniędzy decydując się na e-wizyty psychiatryczne.

Kontaktując się z lekarzem telefonicznie możemy uzyskać porady, interpretację wyników badań, np poziomu litu, karbamazepiny lub kw. walproinowego w surowicy, zalecenia dalszego leczenia i co najważniejsze e-receptę.

Niestety nie uzyskamy np zwolnienia lekarskiego w trybie online, polskie prawo nie przewiduje takiej możliwości. Również skierowanie do szpitala psychiatrycznego lekarz psychiatra może wystawić jedynie po osobistym badaniu pacjenta.

Warto więc zapytać swojego psychiatry o możliwość udzielania porad online. Taką wizytę możemy odbyć z dowolnego miejsca. Kartę informacyjną, zalecenia, e-receptę otrzymamy sms-em lub mailem. Możemy tez pobrać dane potrzebne do realizacji z naszego konta w serwisie rządowym pacjent.gov.pl.

Oczywiście w razie zaostrzeń, nawrotów depresji zalecamy osobisty kontakt z psychiatrą. Każdy lekarz może odmówić nam pomocy w formie online i poprosić o osobiste zgłoszenie lub wizytę w Izbie Przyjęć Szpitala w razie wątpliwości co do naszego stanu psychicznego, lub myśli czy zachowań zagrażających. W nagłych przypadkach możemy również liczyć na pomoc Pogotowia Ratunkowego.

Dla osób przewlekle chorujących na depresje psychiatra online jest doskonałym narzędziem do monitorowania stanu zdrowia i postępów leczenia depresji.

About the Author