Depresja poporodowa

Depresja poporodowa jest stanem psychofizycznym kobiety, który charakteryzuje się bezsennością (mimo zmęczenia), uczuciem lęku przed nieporadzeniem sobie z opieką nad dzieckiem, brakiem poczucia własnej wartości, utratą apetytu a co za tym idzie, spadkiem wagi, czasem pojawiają się również myśli samobójcze. Biorąc pod uwagę powyższe, nie wolno lekceważyć objawów depresji poporodowej, gdyż nieleczona może doprowadzić do tragedii.
Należy zaznaczyć, iż pierwsze objawy tej choroby statystycznie pojawiają się po ok. 2 miesiącach od dnia urodzenia dziecka a czasem nawet dopiero po roku. Tak więc nie można mylić z nią rozdrażnienia, frustracji i smutku, pojawiającego się zaraz po porodzie, gdyż często są to objawy tzw. baby bluesu, które mijają zazwyczaj po zakończeniu połogu. Poza tym nie jest niczym dziwnym, iż kobiety są w tym specyficznym okresie niewyspane, zmęczone i przez to nerwowe. Dlatego też należy się bacznie przyglądać, czy świeżo upieczona matka radzi sobie z obowiązkami związanymi z wychowywaniem dziecka.
Ważne jest to, aby zwracać uwagę na to, jak się czuje, rozmawiać o tym i wspierać. Jeśli kobieta nie potrafi nawiązać więzi z dzieckiem, zajmuje się nim na siłę, z poczucia obowiązku, ale bez emocji i przyjemności, zamartwia się stanem zdrowia całkiem zdrowego dziecka, boi się, że zrobi mu krzywdę, to jest to wskazanie do tego, aby zainteresować się tym bliżej. W takich sytuacjach należy skierować się do lekarza psychiatry, który poprzez wnikliwy wywiad dobierze odpowiednie leczenie, gł. farmakologiczne. Właściwie dobrane leki pomogą uporać się z bezsennością, lękami i poprawią ogólne samopoczucie. Jest to niezwykle ważne, ponieważ pierwsze miesiące życia dziecka to bardzo ważny czas na budowanie więzi między matką a dzieckiem.

About the Author